A co to vlastně je, ten Autorský šperk?

A co to vlastně je, ten Autorský šperk?
Jaké jsou hlavní benefity Autorských šperků? A co to vlastně je, ten Autorský šperk?

Za každým Autorským šperkem, jak už název napovídá, stojí nějaký konkrétní autor. Jedná se tedy o dílo, které vzniklo na základě návrhu výtvarníka, návrháře, umělce. Autor návrhu může být také tvůrce-to znamená, že on sám, konkrétní autorský šperk vytvořil. Často pak nese takovýto autorský kousek rukopis autora, jeho sdělení a charakteristický obsah, čím se odlišuje od jiné běžné produkce.

No a když odpovídám na dotaz, co to vlastně dělám, když dělám „ten“ Autorský šperk, říkám, že dělám šperky, které sama navrhuji a vyrábím. 

 

A co originalita?


Pokud se stanete majitelem autorského šperku, buďte si jisti, že na podobný šperk, jaký vlastníte vy, jen tak někde nenarazíte. Pokud máte rádi autenticitu a rádi nosíte věci originální a jedinečné, autorský šperk dozajista splní tyto vaše očekávání. 

Náušnice Listí, stříbro 925/1000 
Máte unikát od konkrétního autora


Výhodou je, pokud si zamilujete nějaký takovýto kousek, ať už pro jeho vzhled, pro vzájemné sympatie, pro obsah, sdělení, které k vám prostřednictvím vašeho unikátu promlouvá, nebo pro nějakou jinou vlastnost, je pod ním vždy podepsán autor. Tohoto autora si snadno dohledáte, najdete si jeho životopis, životní příběh.

Toto jsou nesporné výhody uměleckého šperku oproti běžně dostupné komerci, kterou není problém vyhledat a často na ní narazíte „na každém rohu“.

Najít si ten svůj pravý umělecký kousek dá oproti nalezení a zakoupení běžné produkce větší práci, ale věřte, že tato práce stojí za to. Můžete objevit artefakt, který má „duši“, lehce s vámi splyne a stane se vaší součástí. V každém takovém kousku je kus energie, kterou mu vtiskl autor, jeho rukopis, jeho poselství.

Nebojte se ujít o kousek delší cestu za hledáním svého pokladu v podobě autorského šperku. Vězte, že má svůj příběh, svou uměleckou hodnotu a není anonymní. Pokud ten váš vybraný kousek bude z dílny českého šperkaře, podpoříte jeho zakoupením navíc tuzemskou řemeslnou tvorbu a oceníte práci českého výrobce.

Snadno přístupná databáze a výrobní značka

V případě autorského šperku zhotoveného z drahého kovu je snadná dohledatelnost autora další velkou výhodou, zejména s ohledem na snadnou ověřitelnost registrace na puncovním úřadě. Prostřednictvím veřejně dostupné databáze registrovaných výrobců si snadno dohledáte výrobní značku se jménem autora.
V mém případě jsou obsahem mé výrobní značky začáteční písmena mého jména, tedy LT. www.lenkatrubacova.com

Najděte si šperk s uměleckou hodnotou


Tvůrci autorských šperků za sebou mají nezřídka zajímavou profesní historii. Stanete-li se majiteli autorského šperku, je to stejně hodnotná investice jako do jiného uměleckého díla – například obrazu, nebo sochy.

 

Ulovte si svůj poklad


Pokud je šperk navíc zhotoven z drahého kovu-gratuluji, jeho hodnota se bude časem navyšovat a dílo zhodnocovat.
Pamatuji si, že když jsem ještě jako studentka VŠUP v Praze učinila jedny z mých prvních nákupů zlata za účelem výroby autorského šperku, dala jsem v roce 2006 kolem 300Kč za 1 gram zlata ryzosti 585/1000. Dnes je to kolem 1400-1500Kč za 1 gram nákupem. Co to znamená? Znamená to, že historická data ukazují, že ceny zlata a stříbra stále stoupají. Zakoupením šperku z drahého kovu investujete do komodity, která svou hodnotu neztrácí, ba naopak, jeho cena a hodnota stále roste.

Slovo k úvodnímu obrázku

Jak jste si určitě všimli, vložila jsem jako úvodní obrázek fotografii, kde jsem já ve společnosti stromu s velkým S. Jak jsem uvedla v článku Můj příběh, miluji přírodu a často vděčně čerpám energii obklopená jejími krásami. Šperk, který mám na fotografii na sobě jsem nazvala Listí, protože jsem se při jeho navrhování inspirovala tvarem listu. 

Ačkoli mám možnost díky svému oboru, kterému se věnuji, pracovat s materiály jako jsou stříbro, zlato, největší a nejcennější poklady nacházím kolem sebe v přírodě. Například takovýto nádherný strom, obrovitý prastarý unikát je pro mě cennější, než všechny stříbrné a zlaté poklady světa.

 

 

1 Comment

  • by Mona Posted 10. 11. 2023 11:07

    Its like you read my mind! You appear to understand so much approximately this, like you wrote the ebook in it or something.
    I think that you just could do with a few percent to drive the message house a bit, but
    instead of that, this is fantastic blog. An excellent read.
    I’ll definitely be back.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *